REKTÖR AKGÜL’DEN DÜNYA GIDA GÜNÜ MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluş yıldönümü nedeniyle her yıl 16 Ekim’de kutlanan ‘Dünya Gıda Günü’, bu yıl ‘Büyütelim, Besleyelim; Hep Birlikte Sürdürelim’ teması çerçevesinde ele alınmaktadır.

Bu yıl FAO'nun 75'inci kuruluş yıldönümü olmakla birlikte maalesef dünyada her yıl bir önceki yıla oranla hem gıda ihtiyacı hem de gıda israfı yüksek oranlarda artmaktadır. Dünya genelinde yaşanan iklim değişikliklerinin gıda üretimi üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra insanların gıda tüketimindeki bilinçsiz davranışları, gıda kaynaklarına erişim noktasında eşitsiz koşullar, gıda güvenliğinin tüm insanlar için yeterince temin edilememesi ve hızlı nüfus artışı gibi etmenler gıda konusunda hala dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğunun sıkıntı çekmesine ve yetersiz beslenmeye yol açmaktadır. Tüm bu olumsuzluklar, dünya üzerinde yaşayan milyonlarca insanı açlık tehlikesi ile karşı karşıya bırakırken yeterli beslenmeyi de adeta bir lüks haline getirmektedir.

Dünyada her yıl üretilen gıdaların neredeyse üçte birinin israf edildiği, buna karşın dünya nüfusunun önemli bir kısmının yetersiz beslenirken önemli bir kısmının da obeziteyle mücadele ettiği günümüz koşullarında kurum ve kuruluşlara olduğu kadar biz bireylere de önemli sorumluluklar düşmektedir. Yalnızca gıda israfını önleyerek ve vücudumuz için dengeli bir beslenme programı geliştirerek bile açlıkla mücadele eden milyonlarca insan ve canlıya gıda kaynağı sağlamamız mümkündür.

Bu bilinçle, her yıl kutlanan Dünya Gıda Günü’nün hepimiz için bir dönüşüm yaratmasını diliyor; dünya üzerindeki açlığın ve israfın daha da büyümeden çözüme kavuşmasını temenni ediyorum.”