KMÜ AİLESİ, AŞURE GÜNÜ’NDE BİR ARAYA GELDİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ailesi, Muharrem ayının 10’uncu günü nedeniyle düzenlenen geleneksel aşure ikramında bir araya geldi.

KMÜ Aşçılık Mutfağı önünde Rektör Prof. Dr. Namık Ak ve eşi Mürşide Ak’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen geleneksel aşure ikramına üniversitenin akademik ve idari personeli yoğun ilgi gösterdi.

Program, dua okunmasıyla başladı. Ardından KMÜ Rektör Danışmanı ve Edebiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ziyaeddin Kırboğa, Aşure Günü’nün önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Doç. Dr. Kırboğa, “Aşure çok kıymetli bir gelenek. Hem dinimizde hem geleneğimizde yeri olan aşure’yi diri tutmamız, gelecek nesillere de aktarmamız lazım. Aşure’nin dinî tarihimizde Hz. Nuh’a kadar dayandırılan kökleri var. Aşure, bir araya gelmemize, yakınlaşmamıza ve dayanışma içinde olmamıza vesile olan bir uygulama. Bir komşunun, bir komşusunun kapısını çalıp ona aşure ikram etmesi çok önemli.” açıklamasında bulundu.

Rektör Prof. Dr. Namık Ak ise “Aşure Günü’nün birlik ve beraberliğimize vesile olmasını diliyor; herkesin Aşure Günü’nü tebrik ediyorum.” diyerek ikramı başlattı. KMÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan aşureler, üniversite yöneticilerinin elinden personele ikram edildi.

Program, ikramda emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür edilmesinin ardından sona erdi.