KMÜ'LÜ DOÇ. DR. ÜNAL, İKİNCİLİK ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Ünal, Türkiye Girişimci Buluşması Zirvesi ve Sergisi kapsamında düzenlenen 8. GİV Girişimcilik Ödüllerinde ikincilik ödülüne layık görüldü.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Girişimci İşadamları Vakfı (GİV), Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl Konya Selçuklu Kongre Merkezinde düzenlenen ödül töreninde 'Proje Fikir Ödülü' kategorisinde ‘Kemik Sağlamlığını Ölçen Yeni Bir Tıbbi Cihaz Geliştirme’ projesi ile ikincilik ödülünün sahibi KMÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Ünal oldu.

2021 yılı içerisinde 45 farklı şehirden 677 proje başvurusu yapılan ‘8. GİV Girişimcilik Ödülleri’ değerlendirmesine 'Kemik Sağlamlığını Ölçen Yeni Bir Tıbbi Cihaz Geliştirme' projesi ile 30.000 TL’lik ödülün sahibi olan Doç. Dr. Mustafa Ünal, ödülünü TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Necmettin Bilal Erdoğan’dan aldı.

Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Ünal projesi ile ilgili şunları söyledi: “Kemik kırılmaları ülkemizle birlikte tüm dünyadaki en önemli sağlık sorunlarından biridir. Bu proje ile dünyada ilk kez kemik dokunun kalitesini hastane ortamında ölçebilecek yeni bir tıbbi cihazın ilk örneğini (prototip) geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu yeni potansiyel tıbbi cihaz ile mevcut kemik kırılma riskinin daha hassas tahmini yapılarak yaşa ve hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan kemik kırılmalarının sayısını önemli ölçüde azaltmayı planlıyoruz. Bu bağlamda cihazın kemik kırılmasına karşı üretilecek olan yeni ilaç ya da tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesinde de kullanılabileceğini öngörmekteyiz. Ayrıca bu proje ile üretilmesi planlanan tıbbi cihaz ülkemiz ve dünyada toplumsal önemli bir soruna çözüm üretme potansiyeline sahip olup başarılı şekilde tamamlanması ile birlikte ülkemize katma değeri yüksek bir ürün kazandırarak, ülke ekonomisine çok büyük bir katkı sağlayacağımıza inanıyorum.”

Rektör Namık Ak, Doç. Dr. Ünal’ı Tebrik Etti

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, ödül töreni sonrası Doç. Dr. Mustafa Ünal ve Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nermin Şarlak’ı makamında kabul etti.

Ziyarette, Rektör Namık Ak, proje ile ilgili Doç. Dr. Mustafa Ünal’dan bilgi alarak kendisi ile bir süre sohbet etti. Rektör Namık Ak elde edilen başarının KMÜ adına gurur verici olduğunu dile getirerek, “Üniversitemizin akademik ve fiziki gelişiminin istenilen seviyeye ulaştırmak adına gösterdiğimiz gayretin yanında böylesine önemli başarıların üniversitemize getirilmesi bizleri ayrıca mutlu ediyor. Bu vesileyle öncelikle Girişimci İşadamları Vakfı (GİV), Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen Girişimcilik Ödüllerinde ’Kemik Sağlamlığını Ölçen Yeni Bir Tıbbi Cihaz Geliştirme’ projesi ile ikinciliğe layık görülen Doç. Dr. Mustafa Ünal hocamızı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Bunun yanı sıra Doç. Dr. Mustafa Ünal hocamızın üniversitemiz bünyesinde yer alan Tıp Fakültesi ve Biyoloji Anabilim Dalı'nın yanı sıra ilgili araştırma ve geliştirme merkezlerinde de yapacağı çalışmaları ile KMÜ'ye katkı sunmasını temenni ediyorum. Bu başarının üniversitemiz bünyesinde yapılan bilimsel çalışmalara örnek olarak yeni başarılar getireceğine inanıyorum. Bu vesileyle KMÜ'nün akademik gelişimine katkı sunan tüm akademisyenlerimize çalışmalarından dolayı başarılar diliyorum." dedi.