REKTÖR NAMIK AK, 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ PROGRAMINA KATILDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen kutlama programına katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Karaman Güzel Sanatlar Lisesinde düzenlenen programa; Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, Cumhuriyet Başsavcısı Behçet İşlek, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, il protokolü, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Karaman Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu 'Öğretmen' konulu sergi açılışı ile başlayan program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti.

"Eğitimin esas unsuru her zaman öğretmenler olmuştur”

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, tarihe yön veren medeniyetlerin kuruluş ve yükselişinde rol oynayan en önemli etkenin eğitim ve eğitilmiş kişiler olduğuna değinerek, "Geçmişten bugüne medeniyetler ve devletler eğitime verdiği değerle yükselmiş, eğitimi ihmal ettikleri ölçüde zayıflamış ve hatta yok olmuşlardır. Bu alanda eğitim sistemi içerisinde tarih boyunca farklı yöntem ve materyaller kullanılmıştır. Ancak her dönemde eğitimin vazgeçilmez esas unsuru öğretmenler olmuştur. Bu vesileyle, bizleri yetiştiren, hayatlarını eğitime adayarak mesleğini ifa etmiş başta emekli öğretmenlerimiz olmak üzere tüm öğretmenlerimizin gününü kutluyor, her birine gönülden teşekkür ediyorum." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ın açılış konuşmasının ardından program, 'Öğretmenler Günü'ne dair şiirlerin okunması ve aday öğretmenlerin yemin töreniyle devam etti. Aday ve emekli öğretmenleri temsilen yapılan konuşmaların devamında ise Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık tarafından emekli öğretmenlere hizmet şeref ve teşekkür belgeleri verildi.

“Sizler, bu ülkenin geleceğini inşa eden eğitim ordusunun bir parçasısınız”

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık belge takdiminin ardından bir selamlama konuşması yaparak şunları söyledi: "Sizler, bu ülkenin geleceğini inşa eden eğitim ordusunun bir parçasısınız. Sizlerin ellerinde şekillenecek olan yeni nesiller her alanda bu ülkeyi daha ileri noktalara taşıyacaktır. Bu vesile ile Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, hayatta olan öğretmenlerimize sağlık ve huzur dolu bir yaşam temenni ediyorum.”

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen kültürel ve sportif yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin takdim edilmesi ve Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri tarafından seslendirilen müzik dinletisi ile devam eden program, Hatuniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli bahçesinde minik izcilerin de katıldığı fidan dikimi ile sona erdi.