KMÜ’DEN YUNUS EMRE YILINA ÖZEL KİTAP

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) bünyesinde hazırlanan ‘Yunus Emre (Kirişçi Baba) Arşiv Belgelerinin ve Kaynakların Yeniden Değerlendirilmesi’ isimli kitap okuyucuları ile buluşuyor.

Yaklaşık bir yıllık çalışma neticesinde ortaya çıkan ve Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı münasebetiyle 2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı Hatırasına hazırlanan kitap artık raflardaki yerini alıyor.

Osmanlı Arşiv Kaynaklarından Yararlanıldı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Muşmal, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alaattin Aköz ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Elemanı Arş. Gör. Emre Koç’tan oluşan bir ekibin titiz çalışmaları ile oluşturulan eserde özellikle Yunus Emre’nin Karamanlı olduğuna dair işaretler barındıran Osmanlı arşiv kaynaklarının değerlendirilmesi yapıldı.

2021 yılının öncelikle UNESCO tarafından sonrasında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yunus Emre’ye atfedilmesi ile birlikte düzenlemiş olduğu faaliyetlerle Yunus Emre’yi en iyi şekilde anma ve anlatma gayretinde olan KMÜ, böylece yayınlanan eserle Yunus Emre’ye ilmi bir çalışmada daha yer vererek arşivlere önemli bir eser daha kazandırmış oldu.

‘Yunus Emre (Kirişçi Baba) Arşiv Belgelerinin ve Kaynakların Yeniden Değerlendirilmesi’ isimli kitap, düzenlenecek olan tanıtım organizasyonunun ardından kitapseverlerle buluşacak.

Rektör Namık Ak, Eser Sahiplerini Tebrik Etti

‘Yunus Emre (Kirişçi Baba) Arşiv Belgelerinin ve Kaynakların Yeniden Değerlendirilmesi’ isimli kitabın yayınlanmasına sayılı günler kala eser sahipleri adına kitabın yazarlarından olan KMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Muşmal, kitabı KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak’a takdim etti.

Rektör Namık Ak, kitap takdiminin ardından şunları söyledi: “Yunus Emre’nin diyarı Karaman’da, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi bünyesinde böylesine mühim bir eserin kitapseverlerle buluşturulması önemli ve sevindirici bir gelişme. Kitabın hazırlığından bugünlere ulaşmasına kadar emeği geçen Prof. Dr. Hüseyin Muşmal, Prof. Dr. Alaattin Aköz ve Öğretim Elemanı Arş. Gör. Emre Koç’u tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” dedi.