REKTÖR NAMIK AK’TAN 13 MAYIS TÜRK DİL BAYRAMI MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, 13 Mayıs Türk Dil Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Namık Ak, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Dünyanın en kadim ve köklü dilleri arasında yer alan ve bu özelliği ile dünya üzerinde yaygın bir konuşma alanına sahip olan Türkçemiz, köklü tarihimizin en büyük zenginliklerinden birisi olarak varlığını güçlü bir şekilde sürdürmektedir.

Milli kimliğimizin olmazsa olmazları arasında yer alan Türkçemiz, milletimizin ruhunu oluşturan, farklı lehçe, şive ve ağızları ile milletimizin her kesimini kucaklayan, milletimizin duygularını ve düşüncelerini yansıtan ortak bir hazinedir.

Zengin kelime dağarcığı ile tüm özelliklerini muhafaza ederek günümüze en öz ve temiz haliyle ulaşan Türkçemiz, geçtiğimiz yılın Yunus Emre ve Türkçe Yılı olarak ilan edilmesinin ardından Karaman’da ve ülkemizde düzenlenen çeşitli faaliyetlerle en anlamlı şekilde bir kez daha önemini hissettirmiştir. Geride bıraktığımız bu yılın ardından ise bizler dilimizi korumak ve geliştirmek adına büyük bir özen göstermeliyiz. Özellikle teknolojinin ilerlemesi ve buna bağlı yaşanan değişimlere rağmen dilimizin özünü bireyler olarak muhafaza etmeliyiz. Dilimizi yalnızca edebiyat ve eğitimde değil sanatta, bilimde, yaşamın her alanında en güzel haliyle kullanarak gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarmalıyız.

Bu münasebetle özellikle Türkçemizi en zarif ve en güzel şekliyle ortaya koyan, anlamlandıran, yorumlayan Karamanlı büyük mutasavvıf ve şair Yunus Emre ile Türkçemizin resmi dil olarak kabul edilmesine vesile olan ve aynı zamanda üniversitemizin ismini aldığı Karamanoğlu Mehmet Bey'i bir kez daha rahmet, minnet ve hürmetle yâd ediyorum. Ayrıca Türkçe konuşan, Türkçe söyleyen ve Türkçeye gönül veren her bir Türkçe sevdalısının Dil Bayramını gönülden kutluyorum.”