KMÜ'DE 'SPORCU DİYETİSYENLİĞİ' KONULU SÖYLEŞİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Beslenme ve Diyetetik Öğrenci Topluluğu tarafından 'Sporcu Diyetisyenliği' konulu söyleşi düzenlendi.

Program, Atletizm Milli Takım Antrenörü ve Karaman Prof. Dr. Ömer Dinçer Anadolu İmam Hatip Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Dr. Abdulselam Karharman'ın selamlama konuşması ile başladı.

Daha sonra Karaman Sporcu Eğitim Merkezinde Sporcu Beslenme Uzmanı olarak görev yapan Diyetisyen Erol Coşkun’un söyleşisine geçildi. Diyetisyen Coşkun; diyetisyen, diyetisyenlerin uzmanlık alanları, beslenme, beslenme ve diyetetik bilimi, diyet, sporcuların başarılı olması için yapması gerekenler ve sporcu beslenmesi hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

İnteraktif bir şekilde gerçekleşen söyleşide Diyetisyen Coşkun şunları söyledi: "Sporcuların enerji ve besin öğeleri gereksinimleri yaş, cinsiyet ve spor dalları açısından farklılık gösterir. Sporcuların başarılı olmasında genetik yapı, antrenman ve beslenme büyük bir yere sahiptir. Beslenme, sporcu için olmazsa olmazdır. Normal bir kişi ile sporcu arasındaki fark besin çeşitliliği, kalori miktarı ve besinlerin ne zaman tüketileceğidir. Sporcular için mucize bir beslenme şekli ve besin yoktur. Sporcuların alacağı sıvı miktarı da fazla olmak zorundadır."

Söyleşi, Beslenme ve Diyetetik Öğrenci Topluluk Başkanı Abdullah Akbulut'un teşekkür konuşmasının ardından onurluk takdimi ile sona erdi.