REKTÖR NAMIK AK’TAN 19 MAYIS MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Namık Ak, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“19 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milletimizin hislerine tercüman olduğu, milletimizin bağımsızlık inancından aldığı güçle Samsun’dan başlattığı milli mücadelenin simgesidir. Vatanımızı korumak maksadıyla işgalci devletlere karşı verilen bu mücadele her yıl coşkuyla kutladığımız 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın da müjdecisi olmuştur.

Tarih boyunca tehditlere ve saldırılara içeriden (dahili) ve dışarıdan (harici) sürekli maruz kalan vatan topraklarımız her zaman bu saldırılara karşı dik durmuş, sarsılmaz milli birlik ve beraberliği ile her saldırıdan sonra daha da güçlü bir şekilde ayağa kalkmıştır. Tarihte olduğu gibi en yakın örneğini 15 Temmuz 2016’da yaşadığımız bu saldırılar aziz milletimiz için yeniden dirilişin vesilesi olmuştur. Geçmişten günümüze kadar milletçe yaşadığımız her diriliş milletimizin vatanı savunurken kalbinde, inancında ve dilinde de yer alan ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ parolasının eseridir.

Geleceğimizin ümidi olan gençlerimizin bütün bu verilen mücadelelerin bilincinde olması, vatanına, bayrağına, bağımsızlığına ve milli egemenliğine sahip çıkması, bu bilinci de gelecek nesillere aktarması en büyük temennimizdir. Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu vatan uğruna bütün varlığını ortaya koyarak savaşan aziz şehit ve gazilerimize şükran ve minnetlerimizi sunuyor; öğrencilerimizin ve tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum.”