REKTÖR NAMIK AK BAKÜ’DEKİ ULUSLARARASI KONGREYE KATILDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık AK, Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de başlayan VII. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi'ne katıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP ve Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Başkanı Prof. Dr. Sahibe GAFAROVA’nın himayelerinde, Uluslararası Balkan Üniversitesi ve Azerbaycan ADA Üniversitesi iş birliği ile organize edilen International Congress on SocialSciences (INCSOS) VII. Karabağ Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi Bakü’de başladı. Kongre için 'Karabağ' ana tema olarak seçildi.

ADA Üniversitesi'nde düzenlenen kongrenin açılışına TBMM Başkanı Mustafa ŞENTOP, Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Sahibe GAFAROVA, Azerbaycan Eğitim Bakanı Emin EMRULLAYEV, YÖK Başkan Vekili, Yükseköğretim Kurulu Üyeleri, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Namık AK, üniversite yöneticileri ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Başkanı Prof. Dr. Sahibe GAFAROVA burada yaptığı konuşmada, Karabağ’ın kongrenin ana teması olarak seçilmesinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Karabağ gerçeklerinin akademik çevreler tarafından vurgulanmasının, bilim literatürüne yansıtılmasının ve gelecek nesillere aktarılmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa ŞENTOP ise Türkiye'nin sadece kardeşlik ve dostluk için değil haklı bir davayı savunduğu için Azerbaycan'ı desteklediğini belirterek, "Kafkasya'da kalıcı barışın tesisi için kardeşlerimizin haklı davasına destek vermeye, her zaman Azerbaycan'ın yanında olmaya devam edeceğiz." dedi.

Açış konuşmalarının ardından oturumlara geçildi.

''Azerbaycanlı kardeşlerimizle dayanışmamızı güçlendirerek sürdüreceğiz''

Kongre ile ilgili açıklamalarda bulunan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Namık AK, Türkiye ve Azerbaycan arasında olan 'tek millet iki devlet' anlayışının sadece bir sözden ibaret olmadığını belirterek, bu anlayışın hayatın her alanında olduğu gibi bilimsel zeminde de kendini gösterdiğini ifade etti. Kongrenin hayırlı olması dileğinde bulunan Prof. Dr. Namık AK, ''Can Azerbaycan’ın sevgili halkına Karaman’ımızın selamını getirdim. Azerbaycanlı kardeşlerimizle dayanışmamızı güçlendirerek sürdüreceğiz.'' dedi.