CUMHURBAŞKANI TATAR, KIBRIS TÜRKLERİNİN VAROLUŞ MÜCADELESİNİ ANLATTI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Karaman’ı ziyaret etti. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) 'Kıbrıs Türkünün Adada Varoluş Mücadelesi' konulu konferansa katılan Tatar, Türkiye ile KKTC'nin güçlü ilişkisinin önemine dikkati çekti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın konuşmacı olduğu konferansa Vali Tuncay Akkoyun, Türkiye-KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Ak Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Ak Parti Karaman Milletvekilleri Dr. Recep Şeker ve Av. Selman Oğuzhan Eser, CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, Kıbrıs gazileri, il ve üniversite protokolü ile davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"Kıbrıs davası büyük bir davadır"

KMÜ 15 Temmuz Konferans Salonunda gerçekleştirilen programın açış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Namık Ak, Kıbrıs davasının çok büyük bir dava olduğunu belirtti. Ak, “Kıbrıs Türk’ü adada yarım asırdan fazla bir süredir eşitlik ve adalet mücadelesi vermektedir. Biz hep çözümden yana olduk. Arif, asil, aziz, necip ve kahraman milletimizin her bir ferdi de dün olduğu gibi bugün de ve yarın da Kıbrıs Türkü’nün yanında olmaya devam edecektir. Bundan hiç kimse şüphe duymasın. Tek yürek olduğumuz sürece üstesinden gelemeyeceğimiz zorluk, aşamayacağımız engel yoktur." dedi. Ak, Kıbrıs Davası'nın savunulmasında gösterdiği üstün gayret, Mavi Vatan konusundaki hassasiyeti, bölgesel barış ile Kıbrıs Türk halkının hak ve hukukunun korunması için gösterdiği çalışmalar dolayısıyla Cumhurbaşkanı Tatar’a teşekkür etti.

CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver ise konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki tarihin derinliklerine dayanan birlik ve beraberliğe dikkat çekti.

Ak Parti Karaman Milletvekili Dr. Recep Şeker de KKTC'nin geleceğin parlayan yıldızı olduğunu vurgulayarak, "Karaman birçok ünlü şahsiyetin çıkış yeridir ve bunlardan birisi de Ersin Tatar'dır. Biz Türkiye ile Kıbrıs'ı Akdeniz’in altından su ile birleştirdik. Bunu da geçmişten bugüne gelen kan ve can bağımızla yaptık." dedi.

"Bizim kardeşliğimizin hamuru şehitlerimizin kanlarıyla yoğruldu"

Daha sonra kürsüye gelen Karaman Valisi Tuncay Akkoyun ise "Türkiye ve KKTC arasında çok eski bir kardeşlik bağı vardır. Bizim kardeşliğimizin hamuru şehitlerimizin kanlarıyla yoğruldu. Devletimiz ve aziz milletimiz Kıbrıs’ta, Balkanlar’da, Orta Asya’da ve dünyanın her yerinde soydaşlarının yanındadır. Milletimiz tarih boyunca zulmün ve zalimin karşısında dimdik durmuş, Hakk’ın yanında olmuştur, olmaya da devam edecektir." şeklinde konuştu.

"Bizleri ayakta tutan Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı"

Açış konuşmalarının ardından KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın 'Kıbrıs Türkünün Adada Varoluş Mücadelesi' adlı konferansına geçildi.

Ata yurdu Karaman'da ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek konuşmasına başlayan Tatar, Rumların adada yaptığı baskı, zulüm ve katliamları anlattı. Tatar "Rumlar, Kıbrıs Türklerini göç ettirmek, pes ettirmek ve yok etmek için elinden gelen her şeyi yaptı. Kıbrıs Türk halkı yıllarca Rumların baskılarına karşı mücadele verdi. Biz hiçbir zaman yılmadık. İyi niyetimizi ortaya koyduk ama karşı taraf Türk askerinin çekilmesi için elinden geleni yaptı. Kadim bağlarla bağlanmış bir millet olarak bizleri ayakta tutan Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı ve her an yanımızda olduğunu bilmemizdir." dedi.

Türkiye ile KKTC'nin ikili güçlü ilişkilerinin önemine dikkati çeken Tatar, "Kıta sahanlığı olsun, ekonomik münhasır bölge olsun hem mavi vatanda hem göklerde Türkiye, büyük siyaseti şekillendirmektedir. Doğru Akdeniz'de bölgenin en büyük ve güçlü KKTC'nin de garantör ülkesi, Türkiye'dir. Ulusal çıkar ve milli menfaatlerimizin korunması bakımından esasında başarılan iş çok büyüktür. Ben öyle görüyorum ve inanıyorum. Bu şekilde bir siyaseti sürdürmekte gerçekten bahtiyarlık yaşıyorum. Kıbrıs'ın tanınması ve güçlenmesini sağlamak, Kıbrıs'ı dünya sahnesine taşıyarak bölge insanının refah ve huzurunu sağlamak en büyük temennimdir." ifadelerini kullandı.

Program, Rektör Prof. Dr. Namık Ak’ın Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a hediye takdimlerinin ardından sonra erdi.