KMÜ BİLİMSEL BAŞARILARDA ZİRVEDE

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) bilimsel çalışmalarıyla göz doldurmaya devam ediyor. Genç ve dinamik yapısıyla son YKS sürecinde en fazla tercih edilen üniversiteler arasında yer alarak tüm birimlerinde yüzde 100 doluluğuna ulaşan KMÜ’de akademisyenlerin bilimsel başarıları uluslararası değerlendirme kuruluşlarının listelerine yansıdı.

KMÜ, Birlikte Kurulduğu Üniversiteler Arasında 1’inci

Uluslararası Sıralama Kuruluşu AD Scientific Index’in en çok atıf alan ve en yüksek h-index'ine sahip bilim insanlarını değerlendirdiği raporda Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nden 77 akademisyen listeye girdi. KMÜ’lü akademisyenlerden 21’i ise Türkiye’de ilk 10 binde yer aldı. Son dönemde yaptığı başarılı çalışmalarla akademik ve idari yapısını daha da güçlendiren KMÜ, AD Scientific Index’in değerlendirmesinde, aynı yılda kurulan üniversiteler arasında ilk sıraya yerleşirken, 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında 2’nci sırada yer alarak yükselişini sürdürdü. Devlet ve Vakıf üniversitelerinin birlikte yer aldığı genel listede ise ilk 10’a girerek 8’inci sırada bulundu.

KMÜ’lü Akademisyen Dünyanın En Başarılı Bilim İnsanları Arasında

Türkiye’nin en genç ve dinamik üniversiteleri arasında bilimsel çalışmalarıyla zirveyi zorlayan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ), AD Scientific Index’in bir değerlendirmesinde daha ön plana çıktı. Toplam 216 ülkeden 195 bin 60 üniversite ve 1 milyon 82 bin akademisyenin değerlendirildiği listede KMÜ Sağlık Hizmetleri MYO, Doktor Öğretim Üyesi Sinan Sağır, çalışmalarıyla Türkiye’de en çok atıf alan 24’üncü, tüm dünyada ise 1495’inci bilim insanı olarak büyük bir başarıya imza attı. Sağır, bu başarısıyla dünyada yüzde 2’lik dilime girdi.

Rektör Ak: “Akademisyenlerimizle iftihar ediyoruz”

KMÜ’de görev yapan akademisyenlerin her geçen gün artan başarılarıyla iftihar ettiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Namık Ak, Türk yükseköğretim hayatına 2000 yılından sonra katılan üniversiteler arasında zirveyi zorlamalarının haklı mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Üniversite yönetimi olarak akademik kadronun farklı alanlardaki bilimsel çalışmalarının en büyük destekçisi olduklarını vurgulayan Ak, “Üniversitemiz her alanda adından söz ettiren çalışmaların altına imza atmaya devam ediyor. KMÜ, önemli bir geleneğe sahip olmasının yanında genç bir üniversitedir. Her geçen gün büyüyor ve yükseköğretimdeki kalitemizi artırıyoruz. Ülkemizin ve dünyanın geleceğinde söz sahibi olacak donanımlı, nitelikli bireyler yetiştirmek bizim en önemli vazifemizdir. Bunun yanı sıra akademisyenlerimizin bilimsel çalışmalarını güçlü bir şekilde destekliyor ve onları teşvik ediyoruz. Çalışkan ve dinamik bilim insanlarımızla geleceğimize çok daha güvenle bakıyoruz. Bilimsel çalışmalarıyla göz dolduran değerli hocalarımızı gönülden kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Değerlendirme sonuçlarına ve raporlarına ilişkin ayrıntılı bilgiye https://www.adscientificindex.com/?university=Karamano%C4%9Flu+Mehmetbey+University adresinden ulaşılabilir.