KMÜ'DE ÖĞRETMENLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Eğitim Fakültesi tarafından  '24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinliği' düzenlendi.

KMÜ Eğitim Fakültesi, Genç Eğitimciler Öğrenci Topluluğu, Sinema ve Tiyatro Öğrenci Topluluğu ve Koro Akademinin katkılarıyla hazırlanan programa KMÜ Rektör V. Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Münir Oktay, üniversitenin akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan etkinlik açış konuşmaları ile devam etti.

"Öğretmenler bilginin doğruluğunu tartan hassas terazilerdir"

Programda ilk olarak söz alan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Münir Oktay, şehit öğretmenleri anarak sözlerine başladı. Daha sonra öğretmen adaylarına önemli tavsiyelerde bulunan Oktay, "Genç meslektaşlarım bugün bilgiye ulaşmak çok kolay ancak bir o kadar da riskli. Kolayca ulaşılan bilginin doğruluğunu tartabilmek için hassas terazilere ihtiyacımız var. O terazi siz olacaksınız. Bir öğretmen olarak en doğru bilgiyi arayıp bulabilmeyi ve saf, tertemiz dimağlara en güzel şekilde ulaştırabilmeyi arzuluyoruz." dedi.

"Öğretmen, toplumların hem mazisi hem de geleceğin kurucusudur"

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman ise ilk insan ve ilk peygamber Hz. Adem'in aynı zamanda ilk eğitimci ve ilk öğretmen olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: "Öğretmen, toplumların hem mazisidir, hem maziyi öğreten, hem de geleceğin kurucusudur. Öğretmenlik, insanlık tarihinde maddi bir ölçütü olmayan ölümsüz meslektir. Eğitim davasının ana meselesi öğretmenliktir. Eğitim demek, öğretmen demektir. Eğitimin temel amacı, kişileri çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatabilmek ve onları hayata hazırlamaktır. Öğretmen, hayatımızın sahibi olmaktan ziyade sanatkarıdır. Kullanıcısı değil, yapıcısıdır. Öğretmen, engellere tahammül etmesini bilen, tahammül etmesini seven idealisttir. Bir rahmetler müjdecisidir."

Rektör Hüseyin Karaman konuşmasını eğitimi bir gelecek meselesi olarak görüp devlet bütçesinden en fazla payı eğitime ayıran, her ilde bir üniversite projesini başlatan ve bu çerçevede ülkemizdeki üniversite sayısını 70’lerden 207’lere çıkaran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve hükümetlerine teşekkür ederek sonlandırdı.

Etkinlik, açış konuşmalarının ardından Sinema ve Tiyatro Topluluğu üyesi olan Eğitim Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Öğretmenin Hikayesi Bitmez” konulu tiyatro gösterimi ve Koro Akademi Karaman Türk Halk Müziği Korosunun katkılarıyla düzenlenen müzik dinletisi devam etti.

Program Eğitim Fakültesi masa tenisi turnuvasında dereceye giren hocalara madalyalarının takdim edilmesi ve programa katkı sağlayanlara teşekkür belgelerinin verilmesiyle sona erdi.

KMÜ BASIN