REKTÖR GAVGALI AZERBAYCANLI ÖĞRENCİLERİ KMÜ’YE DAVET ETTİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, Azerbaycan’da bir dizi temasta bulundu.

Geçtiğimiz hafta Azerbaycan’a, birçok üniversiteyi ziyaret etmek ve iş birliği görüşmeleri yapmak için giden Rektör Gavgalı ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı’yı makamında ziyaret etti.

Ziyarette Rektör Gavgalı, Doç. Dr. Cahit Bağcı’ya KMÜ ve Azerbaycan temasları hakkında bilgiler aktardı. Doç. Dr. Bağcı ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, ülkemizi ve üniversiteyi tanıtmak için gerçekleştirilen ziyaretin hayırlara vesile olmasını dileyerek Rektör Gavgalı’ya teşekkür etti.

Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, Bakü Büyükelçiliği’nin ardından Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi’ni ziyaret ederek, Rektör Prof. Dr. Jafar Jafarov ile Erasmus+ ve ikili iş birliği anlaşmaları imzaladı.

Azerbaycan temasları kapsamında Hazar Üniversitesi Kurucu Rektör Prof. Dr. Hamlet Isakhanli’ya ve Rektör Prof. Dr. Irada Khalilova’ya ile de görüşen Rektör Gavgalı, kendileri ile iş birliği anlaşması imzalayarak anlaşmalarının her iki üniversite için de hayırlı olması temennisinde bulundu.

Azerbaycan’ın en köklü ve en büyük üniversitesi olan Bakü Devlet Üniversitesi’ni ziyaret eden Rektör Gavgalı, Rektör Prof. Dr. Elçin Babayev ile üniversiteler arası gerçekleştirebilecek proje ve iş birliği imkânlarını görüştü.

Azerbaycan Teknik Üniversitesini Rektörü Prof. Dr. Vilayet Veliyev ile de bir araya gelen Gavgalı, gerçekleştirdikleri verimli görüşmeler sonrasında KMÜ ile Azerbaycan Teknik Üniversitesi arasında Erasmus+ ve ikili iş birliği anlaşmaları imzaladıklarını ifade etti.

Sağlık alanında da önemli iş birliği görüşmelerinde bulunan Rektör Gavgalı, Azerbaycan Tıp Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Geray Geraybeyli’yi ziyaret etti. Ziyarette KMÜ’nün sağlık alanında önemli başarılara imza attığını belirten Rektör Gavgalı misafirperverlikleri için Rektör Geraybeyli’ye teşekkür etti.

Son olarak Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’ni ziyaret eden Rektör Gavgalı, Rektör Prof. Dr. Gülçehre Memmedova ile farklı alanlarda üniversitelerarasında yapılabilecek iş birliği üzerine bir süre sohbet etti.

Azerbaycan’da üniversiteleri ziyaret eden Rektör Gavgalı, daha sonra Hazar TV kanalında yayınlanan İlim Saati adlı programa konuk oldu. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ve Karaman hakkında bilgilendirmeler yapan Rektör Gavgalı, Azerbaycanlı öğrencileri üniversitemizde eğitim almaya davet etti. Ayrıca ATV kanalına da röportaj veren Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, Azerbaycan ziyareti ve üniversitemizle ilgili bilgiler verdi. Rektör Gavgalı, KMÜ’de çok sayıda uluslararası öğrenci olduğunu vurgulayarak, Azerbaycanlı öğrencileri KMÜ ailesine katılmaya davet etti.