KMÜ’LÜ ÖĞRETİM ÜYESİNİN PROJESİ TÜBİTAK TARAFINDAN DESTEKLENMEYE HAK KAZANDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Vildan Apaydın Cırık’ın yürütücüsü olduğu proje ‘TÜBİTAK 1002-A Hızlı Destek Modülü’ kapsamında destek almaya hak kazandı.

“Çocuk Cinsel İstismarını Önleme: Çocuk, Ebeveyn ve Öğretmene Yönelik Erken Müdahale Programlarının Geliştirilmesi” adlı projede farklı üniversitelerden akademisyenlerle birlikte KMÜ Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Yılmaz da araştırmacılar arasında yer alıyor.

“Farkındalık oluşturmak istiyoruz”

Dr. Öğr. Üyesi Vildan Apaydın Cırık, projeyle ilgili yaptığı açıklamada bütün dünyada bir halk sağlığı sorunu olan ‘çocuk cinsel istismarı’nın hem çocuklarda hem de ailelerde uzun ya da kısa vadede sağlık sorunlarına yol açtığını ve bir ülkenin ekonomik ve sosyal gelişiminin yavaşlamasına neden olabildiğini belirtti. Cırık, “Proje kapsamında geliştirilecek program ile çocukların, ebeveynlerin ve öğretmenlerin çocuk cinsel istismarı hakkında bilgi, farkındalık ve korunma becerilerinin geliştirilmesini hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.