KMÜ’DE EĞİTİM ALAN MÜLTECİ VE SIĞINMACILARA SERTİFİKALARI VERİLDİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ile Mülteciler ve Sığınmacılarla Yardımlaşma, Dayanışma ve Destekleme Derneği (YSYD) arasında imzalanan iş birliği protokolünün ardından Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SEM) tarafından yürütülen eğitimler sona erdi.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde ‘Elektrik Tesisatı ve Pano Montörü Yetiştirme ve Geliştirme Eğitimi’ ile ‘Kaynakçı Yetiştirme ve Geliştirme Eğitimi’nin sona ermesinin ardından sertifika töreni düzenlendi.

Türkiye'de ikamet eden göçmen, sığınmacı ve şartlı mültecilerin kişisel gelişimine katkı sağlamak amacıyla teorik ve uygulamalı olmak üzere gerçekleştirilen ve her biri sekiz hafta süren eğitimler sonunda kursiyerlere başarı sertifikaları verildi.

KMÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı VIP Salonunda düzenlenen törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Ada, YSYD Proje Sorumlusu Buruç Parlak, Focus Humanitarian Ülke Direktörü Al Rahim Moosa, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SEM) Müdürü Prof. Dr. Sefa Usta, eğitmenler, kursiyerler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören konuşmalarla devam etti.

SEM Müdürü Prof. Dr. Sefa Usta, “Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezimiz, katılımcılarına nitelikli eğitim imkânları sağlayarak onlara, meslek kazandırmayı, gelişen bilim ve teknolojiyi dikkate alarak eğitim programları düzenleyerek üst düzeyde bilgi ve becerilere sahip elemanlar yetiştirmeyi hedeflemektedir. Merkezimiz üniversitemizi yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası platformda tanıtmayı hedeflemekte ve şehir ile üniversite arasında köprü vazifesi görmektedir.” dedi.

YSYD Proje Sorumlusu Buruç Parlak, YSYD olarak ‘iyiliği paylaş’ sloganı ile yola çıktıklarını belirterek şunları söyledi: “Bugün Türkiye’nin 11 farklı ilinde afetlerden ve krizlerden etkilenen insanların yaşam standartlarını yükseltmek, onların hayatlarına bir parça olsun farklılık kazandırmak ve daha ileriye taşımak için canla başla çalışıyoruz.”  

“Proje, geleceğe yönelik umut dolu adımların bir başlangıcı”

KMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Ada ise, “Mülteciler ve Sığınmacılarla Yardımlaşma, Dayanışma ve Destekleme Derneği ile imzalamış olduğumuz protokol çerçevesindeki eğitimlerimiz tamamlandı. Geleceğe yönelik umut dolu adımların bir başlangıcı olan önemli bir proje sona erdi. Bu proje toplumsal dayanışmanın ve kültürel etkileşimin en güzel örneklerinden birisidir. Kanada Büyükelçiliği ve diğer kuruluşlar tarafından da desteklenen protokol kapsamındaki eğitimleri başarıyla tamamlayan Afgan kardeşlerimiz sadece teknik beceriler kazanmadılar. Aynı zamanda kendi kişisel gelişimleri ve gelecekleri için gerekli olan güçlü bir alt yapı oluşturdular. Törenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi ve Kaynakçı Yetiştirme ve Geliştirme Eğitim Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Dilay, 320 saatlik eğitim periyodunun sonuna geldiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Bu eğitim-öğretim periyodunun sonunda öğrencilerimiz dünyanın her yerinde metal kaynağı işlerinde rahatlıkla çalışabilecek seviyeye geldi. İmkân verildiğinde büyük başarılar elde edecekleri kanaatindeyim.”  

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi ve Elektrik Tesisatı ve Pano Montörü Yetiştirme ve Geliştirme Eğitimi Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Mahmut Hekim de, “Yaşamın her alanında gerekli olan elektrik enerjisinin saymakla bitmeyecek faydalarının yanında tehlikeli bir enerji olduğunu da unutmamak gerekir. Teknik ve bilimin hızla geliştiği ülkemizde ve dünyada; sanayi, enerji, iletişim, otomasyon ve tesisat alanlarında elektrik konusunda kalifiye personellere ihtiyaç duyulmaktadır. Sektörün kalifiye personel ihtiyacını karşılayabilmesine destek olmak için bu eğitim uygulaması faaliyete geçirilmiştir.” dedi.

Kursiyerleri temsilen konuşan Yarbeg Muhammed Enver ise üniversitenin tüm imkânlarından iyi bir şekilde yararlandıklarını belirterek, kendilerine bu fırsatı veren tüm kurumlara ve kişilere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından kursları başarıyla tamamlayan kursiyerlere başarı belgeleri takdim edildi.

Tören, hediye takdimlerinin ardından sona erdi.