KARAMAN’DA TÜRK DİL BAYRAMI VE YUNUS EMRE'Yİ ANMA ETKİNLİKLERİ’ BAŞLADI

Karaman’da ‘747. Yıl Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma Etkinlikleri’ başladı. Bu kapsamda Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ev sahipliğinde de bir dizi etkinlik düzenlendi.

KMÜ’de ilk olarak Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (SKS) ile Karaman Halk Eğitim Merkezi tarafından şiir dinletisi düzenlendi. Dinletiye Genel Sekreter Ahmet Tüfekci, üniversite personeli ve öğrenciler katıldı.

Türk Edebiyatının önemli şairlerinden Orhan Veli, Cemal Süreya, Atilla İlhan gibi pek çok şairlerin eserlerinin seslendirildiği dinleti katılımcılardan tam not aldı.

Şiirlerin temasını yansıtan sahne gösterimlerinin de yer aldığı dinletide öğrenciler ‘Bir Çizgi Daha’, ‘Cenk Şiiri’, ‘Ayrılık Sevdaya Dâhil’, ‘Bedava’, ‘Sen Gelsen’, ‘Anlatamıyorum’, ‘Üçüncü Şahsın Şiiri’, Fotoğraf, ‘Bugün ve Bugün’, ‘Bayrak’ ve ‘Kaldırımlar’ şiirlerini seslendirdi.

Uluslararası 'Yunus Gibi' Davetli Karma Sergi

Üniversite ev sahipliğinde daha sonra Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ile Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından ‘Uluslararası 'Yunus Gibi' Davetli Karma Sergi’ düzenlendi.

İl ve üniversite protokolünün açılışını yaptığı sergide ulusal ve uluslararası sanatçıların ebru, keçe, yağlı boya ve özel tasarımlarla yaptığı yaklaşık 50 eser sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Yunus Emre’nin kılavuzluğunda Bizim Yunus’un memleketinde sevgi, barış ve hoşgörü temellerinin atılması amacıyla düzenlenen serginin küratörlüğünü Mustafa Konuk ve Ahmet Hakan Yılmaz üstlendi.

Uluslararası 'Yunus Gibi' Davetli Karma Sergi;  Prof. Dr. Abdülgani Arıkan, Prof. Dr. Mehmet Özkartal, Prof. Dr. Mustafa Diğler, Prof. Dr. Mustafa Genç, Prof. Dr. Mustafa Küçüköner, Prof. Dr. Attila Döl, Prof. Dr. Oğuz Yurttadur, Prof. Dr. Orhan Cebrailoğlu, Doç. Dr. Öğr. Gör Emine Nur Yılmaz Arıkan, Doç. Dr. Mine Ceranoğlu Terece, Doç. Dr. Murat Aksoy, Doç. Dr. Muzaffer Yılmaz, Doç. Dr. Rasim Soylu, Doç. Dr. Sefa Doğru, Doç. Seda Dilay, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Aytaç, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Hakan Yılmaz, Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Tanrıver Celasin, Dr. Öğr. Üyesi Betül Serbest Yılmaz, Dr. Öğr. Üyesi Derya Atsatan Konuk, Dr. Öğr. Üyesi Emre Şen, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Konuk, Dr. Öğr. Üyesi Nihat Şirin, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Susuz, Dr. Öğr. Üyesi Orhan Dikener, Dr. Ahmet Fatih Özmen, Öğr. Gör. Ceyda Gülsever,  Öğr. Gör. Necmettin Ertunç,  Dr. Öğr. Üyesi Tekin Bayrak, Öğr. Gör Mustafa Sönmez, Öğr. Gör. Müzeyyen Aköz Şen, Arş. Gör. Bengü Aydın, Arş. Gör. Emine Odabaşı, Arş. Gör. Fazilet Ceyhanlı, Arş. Gör. Şeyda Misman, Arş. Gör. Ömer Oytun Onur, Dr. Mehmet Cihan Gezen, Havva Küçüköner, Abidin Katipoğlu, Burcu Kaya Karaduman, Elif Özkaya, Pınar Aktaş, Dada Şeva Süreyya, Caerova Güneş, Tahmina Mammadova eserlerinden oluşuyor.

Sergi, SKS ve https://kmu.edu.tr/stm adresinden izlenebilinecek.