KMÜ’DE MEZUNİYET TÖRENLERİ TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) dört akademik birimin birden mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

Üniversitede düzenlenen mezuniyet törenleri tüm hızıyla sürüyor. Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ile başlayan törenler Eğitim Fakültesi, Ermenek Meslek Yüksekokulu ve Ermenek Uysal ve Hasan Kalan Meslek Yüksekokulları ile devam etti.

15 Temmuz Konferans Salonunda ilk olarak Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen törene, Rektör Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nevzat Aydın, Prof. Dr. Serkan Ada ve Prof. Dr. Mahmut Baykan, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hakan Candan, üniversite personeli, aileler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, üniversitenin ve yüksekokulun tanıtım filmlerinin izlenmesiyle sürdü.

“Kariyer hayatınızla ilgili sizden güzel haberler bekliyoruz”

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hakan Candan, “Meslek Yüksekokulları sektöre nitelikli ara eleman yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu olarak biz de bünyemizdeki 10 program ile nitelikli elemanlar yetiştiriyoruz. Mezun olan öğrencilerimizden aldığımız geri bildirimler de gösteriyor ki bunu başardık. Bu başarıyı göstermemizde emekleri olan tüm öğretim elemanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Sevgili gençler, KMÜ’nün bir ferdi olarak bugün sizleri buradan uğurluyoruz. İhtiyaç halinde bizlerin her daim yanınızda olduğumuzu unutmayın. Kariyer hayatınızla ilgili sizden güzel haberler bekliyoruz. Hepinizin mezuniyetini tebrik ediyor, tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

Yüksekokul birincisi Burhan Uysal’ın mezuniyet kütüğüne ismini çakmasının ardından yüksekokulda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Öğrencilerin hazırlamış olduğu video gösteriminin izlenmesi ve mezun öğrencilere belgelerinin verilmesinin ardından öğrencilerin mezuniyet sevincini yaşamalarıyla program sona erdi.

Genç Öğretmenlerin Mezuniyet Heyecanı

Günün ikinci mezuniyet töreni Eğitim Fakültesi tarafından gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Ada, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cihat Abdioğlu, Genel Sekreter Ahmet Tüfekci, üniversite personeli, aileler ve öğrenciler katıldı.

“Eğitim, aynı zamanda insan olma sanatıdır”

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cihat Abdioğlu, şehit düşen öğretmenleri de anarak şunları söyledi: ”Eğitim, yalnızca bilgi edinmek değil, aynı zamanda insan olma sanatıdır. Sizler burada geçirdiğiniz yıllar boyunca sadece akademik bilgi değil, aynı zamanda ahlaki ve insani birçok değerlerle de donatıldınız. Bu değerleri hayatınızın her alanında uygulayarak, çevrenize ışık tutacak ve rol model olacaksınız. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, "Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder." Sizler, bu eğitimle milletimizin aydınlık geleceğine katkı sağlayacak, ülkemizi daha ileriye taşıyacak bireyler olarak yetiştiniz. Bu bilinçle hareket ederek, ülkemizin ve dünyanın geleceğine katkıda bulunacağınıza inancımız tamdır.”

“Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmenizi temenni ediyorum”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Ada, mezunların hayatlarında yeni bir dönemin başladığını belirterek, “Gençler, mezun oluyorsunuz fakat bu öğrenmenin sonu değil. Yaşam boyu öğrenme felsefesiyle yeni fikirlere açık olun. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmenizi temenni ediyorum. Sizleri yetiştirdikleri ve emekleri için velilerimize de çok teşekkür ediyorum. Başta Eğitim Fakültesi dekanı olmak üzere tüm öğretim elemanlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

Fakülte birincisi Ebru Kızılboğa’nın mezuniyet kütüğüne ismini çakmasının ardından fakültede dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Halk oyunları ekibinin gösterisi ve öğrencilerin ant içmesinin ardından mezun öğrencilere belgeleri takdim edildi. 

Ermenek Yerleşkesinde Mezuniyet Sevinci

Günün son mezuniyetleri Ermenek Meslek Yüksekokulu ve Ermenek Uysal ve Hasan Kalan Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlendi. KMÜ Ermenek yerleşkesinde gerçekleştirilen törene Rektör Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nevzat Aydın ve Prof. Dr. Mahmut Baykan, Ermenek Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Ermenek Uysal ve Hasan Kalan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Alparslan Argun, ilçe ve üniversite protokolü, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, açış konuşmaları ile devam etti. Ermenek Meslek Yüksekokulu ve Ermenek Uysal ve Hasan Kalan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Alparslan Argun mezun öğrencilere seslenerek şunları söyledi: ”Sevgili genç arkadaşlarım, okula ilk başladığınız günden bugüne değin eğitildiniz, bilgi ve erdemle donatıldınız. Bugün de bunun meyvesi olarak bir mezuniyet yaşıyorsunuz. Sizlerin gelecekte başarıyla okulunuzu, bizleri ve ailelerinizi en iyi şekilde temsil edeceğinize olan inancım tamdır. Sizlerin dürüst, çalışkan, sevgi dolu, adaletli, milli ve manevi değerlere bağlı olarak kalmanızı arzuluyorum.”

Ermenek MYO birincisi Şefika Uslu ile Ermenek Uysal ve Hasan Kalan MYO birincisi Esra Gözbaşı’nın mezuniyet kütüğüne isimlerini çakmasının ardından yüksekokullarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Türkü dinletisi, davul şov, zeybek ve drama gösterileri ile dolu dizgin süren tören, spor müsabakalarında ve ulusal yarışma ve projelerde görev alanlara ödüllerinin takdim edilmesiyle devam etti. Mezuniyet andının okunmasının ardından tüm mezunlara belgelerinin verilmesi ve kep atma töreni ile program sona erdi.

“Sağlıklı ve başarılı bir gelecek diliyorum”

Törenlerde konuşan Rektör Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, hem mezunların hem de kıymetli ailelerinin büyük emek verdikleri uzun bir sürecin son günü olduğunu hatırlatarak, “Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ailesi olarak bizler gençlerimizi bilim dünyasının gelişmelerinden haberdar olan, zamanın koşulları hakkında bilgi sahibi, üretmeye ve çalışmaya istekli, vatanına milletine bağlı, topluma ve çevreye duyarlı, vefalı ve sevgi dolu bireyler olarak yetiştirmek için elimizden gelen tüm gayreti göstermekteyiz. Bu vesileyle öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek ve onları sağlam temeller üzerinde geleceğe hazırlamak adına gecesini gündüzüne katarak çalışan tüm akademisyenlerimize huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum. Mezuniyet törenimizin hayırlara vesile olmasını diliyor, uzun eğitim öğretim maratonunu tamamlayan tüm öğrencilerimiz için sağlıklı ve başarılı bir gelecek temenni ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.