KMÜ’DE SON MEZUNİYET TÖRENLERİ KUTLANDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Mühendislik Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri kep atarak mezuniyet sevincini yaşadı.

Mühendislik Fakültesi mezuniyet töreni ile başlayan programa Rektör Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Ada, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Sezer, üniversite personeli, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, üniversitenin tanıtım filminin izlenmesi ve halk oyunları gösterisi ile devam etti.

“Bilmek başka, bulmak başka, olmak bambaşka”

Törende konuşan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Sezer, “Bizim kültürümüz de dahil tüm köklü medeniyetlerde adalet, din ve eğitim işleri ile ilgili meslek sahipleri cübbe giyerler. Cübbe giymek, şahsi ve dış dünya ile alakalı her şeyden sıyrılmak demektir. Cübbe giyenin kim olduğu değil ne yaptığı önemlidir. Bu sebeple cübbe makamın kişiye ait olmadığını göstermek için haddinden fazla geniştir. Cübbe, tam manada bağımsızlığı sembolize etmek için iliksiz ve düğmesizdir yani cübbe giyen kimsenin önünde önünü ilikleyemez. Dolayısıyla sevgili öğrenciler, giydiğiniz cübbeler mesleki etik ilkelerinizin sembolik bir ifadesidir. Mevlana’nın çok bilinmeyen “Bilmek başka, bulmak başka, olmak bambaşka” diye bir sözü vardır. Bu sözden hareketle, olmak yolunda bilmenin yalnızca bir aşamasını tamamladığınız bugünde, bundan sonraki hayatınızda size ışık tutacak temel değerin yine bu topraklardan doğan “ilim kendin bilmektir” düsturu olduğunu aklınızdan çıkarmamanızı dilerim. Hepinizin mezuniyetini kutluyor, mutlu bir hayat diliyorum.” dedi.

Fakültesi birincisi Ahlem Sattuf’un ismini mezuniyet kütüğüne çakmasının ardından fakültede dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Mezun öğrencilere belgelerin takdim edilmesi ve meslek andının okunmasının ardından tören, öğrencilerin keplerini havaya atmasıyla sona erdi.

Genç Ekonomistler Kep Attı

Eğitim öğretim döneminin son mezuniyet töreni İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından gerçekleştirildi. 15 Temmuz Konferans Salonunda düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Serkan Ada ve Prof. Dr. Mahmut Baykan, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ercan Oktay, üniversite personeli, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, üniversitenin tanıtım filminin izlenmesi, halk oyunları gösterisi ve açış konuşmaları ile devam etti.

“Sevgili gençler yolunuz, bahtınız açık olsun”

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ercan Oktay, “Kurumlar, hafızaları ve geçmişleriyle anlam kazanırlar. Bugün mezun olduğunuz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, KMÜ’nün ilk fakültelerinden olan 1993-1994 yılında da ilk öğrencilerini alan yaklaşık 30 yıllık geçmişi olan köklü bir kurumdur. Böyle bir fakültenden mezun olmanın haklı onurunu ve gururunu ne kadar yaşasanız azdır. Bizler inanıyoruz ki sizler geleceğin inşası noktasında üzerinize düşen görevi ve sorumluluğu layıkıyla yerine getireceksiniz. Bizler size çok inandık, çok güvendik ve bu güvenimiz sonuna kadar devam edecektir. Sevgili gençler yolunuz, bahtınız açık olsun.” ifadelerini kullandı.

Fakültesi birincisi Özge Sancak’ın ismini mezuniyet kütüğüne çakmasının ardından fakültede dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Mezun öğrencilere belgelerin takdim edilmesinin ardından öğrencilerin mezuniyetini kutlamasıyla program sona erdi.

“Ufkunuz geniş olsun”

Törenlerde konuşan Rektör Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, mezuniyetin öğrencilerin hayatında önemli dönüm noktalarından bir tanesi olduğunu belirterek, “Gençler, hayatınız boyunca pek çok zorlukla karşılaşacaksınız. Siz durduğunuzda rakipleriniz hala devam ediyor olacak. Bu nedenle önemli olan, düştüğünüzde yeniden silkinerek ayağa kalkmaktır. Karşılaşacağınız zorlukların hayallerinizin büyüklüğüyle doğru orantılı olacağını bilin. Kendinize büyük hayaller koyun. Fakat hedeflerinize ulaşırken küçük adımlarla başlayın. Hayallerinizin büyüklüğü belki sizi korkutur, ama hedeflerinizi küçük parçalara ayırıp çalışmaya başlarsanız geldiğiniz nokta sizi bile hayrete düşürecektir. Ufkunuz geniş olsun. Sabırlı olun ve pes etmeyin. Hepinizi tekrar tebrik ediyor, evlatları için bugüne kadar hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan kıymetli ailelerimize de ülkemiz ve üniversitemiz adına şükran borçlu olduğumuzu belirtmek istiyorum.” dedi.