Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Ve KMÜ Edebiyat Fakültesi Açılış Töreni

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi Basın Bildirisi No: 57               07.10.2009

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin 2009-2010 eğitim-öğretim yılı açılış töreni ve KMÜ Edebiyat Fakültesi’nin açılış töreni 7 Ekim 2009 Çarşamba günü saat 14.00’de yapıldı.

Üniversitenin açılış töreni saat 10.00’da KMÜ Yunus Emre Yerleşkesindeki Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen’in anıta çelenk koyması ile tören son buldu. Törene Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Rektör Yardımcısı ve KMÜ İİBF Dekanı Prof. Dr. Kemal Esengün, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karataş, KMÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karataş, Yüksekokul müdürleri, KMÜ Genel Sekreteri Ahmet Tüfekçi, öğretim elemanları, idari personeller ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Aynı gün saat 14.00’de üniversitenin açılış töreni Yunus Emre Amfisinde Karaman ilinin üst düzey yöneticileri yanında üniversite personeli ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşti. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması, törene gelemeyen devlet yöneticilerinin telgraf ve tebriklerinin bildirilmesinin ardından, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen’in konuşması ile sürdü.
KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen: “Bugün çiçeği burnunda bir üniversitenin yapılanmasına, gelişmesine, bir şehri yeniden kurmasına, hepimizi yeniden inşa etmesine tanıklık ediyoruz. Bu mutlu başlangıcın tarihsel değerini biliyoruz, hepimiz bu coşkulu birlikteliğin tanıklarıyız. KMÜ, sadece bilimsel araştırma ve eğitim faaliyetleriyle değil, şehrimizle bütünleşerek sorunların çözümü, alternatiflerin üretilmesi, yeni ufukların ortaya konması gibi konularda da çok önemli bir özgörevi yüklenmiş durumdadır“ dedi.
KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, son bir yılda öğretim üyesi sayısının 17’den 40’a, öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanlarının sayısının 59’dan 113’e; idari personel sayısının da 15’den 76’ya yükseldiğini belirti. Son bir yılda akademik personel sayısında iki (% 135), idari personel sayısında da beş (% 340) kattan daha fazla bir artış meydana geldiğini açıkladı. Yine bir yıl içinde Kamil Özdağ Fen Fakültesinde 4, Edebiyat Fakültesinde 7, Meslek Yüksekokullarında da 4 olmak üzere toplam 15 yeni bölüm ve program açıldığını; geçen yıl tek bir fakültede devam eden eğitim-öğretim faaliyetlerinin, bu yıl üç fakülte düzeyinde devam edeceğini açıkladı.
KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin güçlenmekte olan kadrosuyla, farklı ve aranan bir üniversite olacağına inancının tam olduğunu belirtti. Üniversitenin kurulmasında ve bugünkü düzeye gelmesinde emeği geçen tüm kişi ve kuruluşlara, törene katılarak onurlandıran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Ömer Dinçer’e, tüm konuklara teşekkür etti ve henüz çiçeği burnunda bilim yuvası olan üniversitenin Karaman’a, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diledi.
Karaman Valisi Fatih Şahin, konuşmasında üniversite öğrencilerine seslenerek “Sizler sadece bu şehrin değil, bu aziz vatanın sahiplerisiniz. Bu gün bu eğitim yuvasının açılışı yanında, Edebiyat Fakültesinin de açılışının yapılması, şehrimiz için sevinç kaynağıdır. Üniversite binalarının ödenek desteğini sağlayan bakanlarımız ve milletvekillerimize, İl Genel Meclisi üyelerine, üniversitemizin eğitim faaliyetlerinin rahat sürdürülmesinde emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, bir üniversite çatısı altında olmaktan, eğitim aktivitesi yapanlarla aynı havayı teneffüs etmekten memnun olduğunu, evrensel özelliği olan üniversite ortamında olmayı özlediğini, hiçbir makam ve mevkinin üniversite hayatı kadar insanı yetiştiremediğini belirtti. “Eğitim hoca için de, öğrenci için de hep devam eder, heyecan verici olan şey öğrenim sürecinin devam etmesidir. Ülkemizde yerinde ve zamanında çözülmeyen bazı sorunlar kördüğüm haline gelmiştir. Üniversiteler ile ilgili tartışmalar, iktidar kavgalarının çerçevesine sığdırılmış, bu durum akademik bilgi üretme yeteneğini engellemiş, üniversitelerin bilimselliğini ötelemiş, gölgelendirmiştir” dedi.
“Küreselleşen dünya ile rekabet eden ülkemizde üniversiteler,ü bilgi üretme, bilgiyi tahlil etme, yorumlama şeklindeki asli görevlerini yapmaya gayret etmektedir. Epiharmos “insan düşünce ile görür, duyar. Düşünce dışında kalan her şey kördür, sağırdır, dilsizdir” der. Özgürlüğün, hür düşüncenin adresi olan üniversiteler, dünya üniversiteleri ile rekabet edecek çalışmalar yapmalıdır. Üretilen bilimsel bilginin analitik olarak test edileceği yerler üniversitelerdir. Öğrencileri topluma ve iş hayatına hazırlayan üniversitelerin görevlerinden biri de muasır medeniyet kıstasını yakalamaktır.
Günümüzde üniversitelerarası ilişkiler, siyasi ilişkiler ile anılıyor. Eski tartışmaları tekrarlayarak gereksiz yorumlamalara girilmemelidir. Üniversitelerimiz, toplumsal sorunları ıskalayan yanlış geleneklere sahip olmamalı, hayatın dinanizmini yakalamalıdır. Sürekli gelişme çabası için hayatın ihtiyaçlarına ve iş dünyasının taleplerine göre yeni bölümler açılmalıdır. Yapılması gereken çok iş olduğunun farkındayız. Hukuk devletimizin ve demokratik düzenimizin güçlenmesinde yeni üniversitelere de öncülük görevi düşmektedir.
Bilim adamı otoritenin değil, hak ve hakikatin peşinde koşmalıdır. Bunu sağlamak için Hükümet olarak eğitim olanakları artırılmıştır. Bütçedeki en büyük pay eğitime ve bilime ayrılmıştır. Yeni kurulan üniversitelere 81bin üzerinde kadro tahsis edildi. 261 fakülte, 72 yüksekokul, 134 enstitü açıldı. Bu imkan ve kaynaklar, milletin göz nurudur. Bunu göz önünde tutarak bilgi ışığını çoğaltarak yolumuzu aydınlatmak, üniversitelerin görevidir. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin de bu ışığı güçlendireceğine inancımız vardır” dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Ömer Dinçer’ ve Karaman Valisi Sayın Fatih Şahin’e günün anlam ve önemini belirten plaket sunuldu.
Üniversitenin açılış töreni konuşmalarının ardından, misafirlere ikramlar sunuldu.
Daha sonra KMÜ Edebiyat Fakültesi’nin açılış töreni yapıldı. Açılış törenini, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkıları ile ilköğretim öğrencilerinin sunduğu folklor ekibi eğlenceli zaman geçirilmesini sağladı. Edebiyat Fakültesi’nin açılışını tüm yöneticiler birlikte yaptılar.
Bayraklarla süslenen Yunus Emre Yerleşkesinde öğrenimlerini sürdüren öğrenciler, açılış töreni ile birlikte bir bayram yeri coşkusu yaşadıklarını ifade ettiler.
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin yeni eğitim-öğretim döneminin üniversite personeline ve öğrencilere, ayrıca Karaman halkına hayırlı olmasını diliyoruz.