Türkiye’de İlk Elma Sempozyumu KMÜ’de Yapılacak

 Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi Basın Bildirisi No: 58               17.10.2009

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin düzenlediği 1. Ulusal Elma Sempozyumu, 20-22 Ekim 2009 tarihleri arasında yapılacak. Türkiye’de ilk defa yapılacak olan sempozyumda Karaman Valiliği, TÜBİTAK, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Nobel Bilim ve Araştırma Merkezi çözüm ortakları; Aroma, Örnek Tarım, Karaman Ziraat Odası, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Yıldızbaş Tic. LTŞ. de destekleyen kuruluşlar olarak görev alıyor.  

 Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Türkiye’de elma üretimi, elma pazarlaması konusunda deneyimli olan çok sayıda uzmanı Karaman’da bir araya getirmekten dolayı duyduğu mutluluğunu ifade etti.   “Bu sempozyumu iki yılda bir düzenli şekilde yaparak, ülkemizin ve özellikle elma üretiminde önemli bir merkez olan Karaman’ımızın tarımsal potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmeyi hedefliyoruz. Ülkemizin değişik bölgelerinden uzmanların ve üniversitelerimizden çok sayıda bilim adamının davet edildiği sempozyumda; elmanın ıslahından fizyolojisine, çeşit ve anaç seçiminden adaptasyonuna, yetiştirme tekniğinden hasadına, organik yetiştiricilikten muhafaza ve pazarlanmasına kadar pek çok konu ele alınacak, elma yetiştiriciliği ve pazarlaması ile ilgili sorunlar masaya yatırılacak ve çözüm önerileri ortaya konulacaktır. Elma konusunda ülkemizde yapılacak ilk sempozyuma Karaman’ımızın ve üniversitemizin ev sahipliği yapacak olması bizleri heyecanlandırmakta ve mutlu etmektedir” dedi.

KMÜ Rektörü prof. Dr Sabri Gökmen; “tarım ve sanayi şehri olan Karaman’ın köklü tarihi, doğal güzellikleri, kültürel zenginliği, turistik değerleriyle aynı zamanda önemli bir kültüre ve ekonomik anlamda gelişme potansiyeline sahip bir şehir olduğunu, doğru projeler üretilmesi durumunda şehrimizin önümüzdeki yıllarda Türkiye’de önemli atılımlar yapabilecek güce sahip olduğunu” da ifade etti. Sempozyumun, elma başta olmak üzere Karaman’ın değişik yönlerden tanıtılmasını sağlayacağını, Karaman’ın tanıtılması ve potansiyelinin harekete geçirilmesi hususunda üniversite olarak her türlü gayreti göstereceklerini de belirten KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, “sempozyumun ülkemiz ve Karaman’ımız için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
1. Ulusal Elma Sempozyumu ile ilgili bilgilere, www.meyve.gen.tr, www.kmu.edu.tr web adreslerinden de ulaşılabilmektedir.