KMÜ BESYO’DA ÖZEL YETENEK SINAVI BAŞLADI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun  (BESYO) özel yetenek sınavı başladı.

Sınava Rekor Başvuru

Yoğun katılımın yaşandığı sınava 383’ü bayan, 1031’i erkek olmak üzere toplam 1414 kişi başvuru yaptı. Erkek adaylardan 21’i, bayanlardan ise 17 tanesi milli sporcu kontenjanından sınava katıldı. Rekor başvurunun gerçekleştiği özel yetenek sınavının 3 gün sürmesi bekleniyor

Özel yetenek sınavı sonucunda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne 20 bayan ve 30 erkek olmak üzere toplam 50 öğrenci kabul edilecek.  Spor Yöneticiliği Bölümüne de normal ve ikinci öğretimde 15’er bayan ve 25’er erkek olmak üzere toplam 80 öğrenci alınacak. Milli sporcu kontenjanıyla da 4 bayan ve 6 erkek toplam 10 öğrenci KMÜ ailesine katılacak.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Selahattin Akpınar yaptığı açıklamada otomasyon sistemi ile yapılan seçmelerin şeffaf ve objektif bir şekilde gerçekleştirildiğini söyledi. Akpınar “Adaylarda sürat, çabukluk, dayanıklılık gibi temel motorik özellikleri belirlemeyi amaçlıyoruz. Fotosel ile başlayıp biten sonuçları anında görebiliyoruz.” diye konuştu. Yrd. Doç. Dr. Akpınar rekor başvuruya ulaşmalarının üniversitenin sporda farkındalık yaratmasının bir sonucu olduğunu belirterek, yoğun katılımdan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Aileler Çocuklarını Ekrandan İzlediler

Üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yunus Emre Konferans Salonu’nda kurulan büyük ekran sayesinde çocuklarının sınav heyecanına ortak olan ailelere, seçmeleri anında izleme imkânı sağlandı.

Çocuklarıyla beraber ter döken anne-babalar üniversitenin bu hizmeti sayesinde biraz olsun meraklarını yatıştırma fırsatı yakaladı.

Milli Hokeyciler KMÜ’ye Başvurdu

KMÜ BESYO’nun özel yetenek sınavlarına başvuran adaylar arasında bulunan milli hokeyciler Seda Öztürk, Gözde Esgin, Kasım Daş, Hasan Vehbi Çakmak ve Yunus Şahin, BESYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Selahattin Akpınar’ın Türkiye Hokey Federasyonu Eski Başkanı olması ve üniversitenin milli sporcuya değer vermesinden dolayı KMÜ’ye başvurduklarını ifade ederek Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesini kazanmayı çok arzuladıklarını dile getirdiler.